Lagtävlingen

I lagtävlingen räknas lagets alla insamlade poäng.
Alla som genomför loppet får minst 3 poäng i lagtävlingen.
Alla deltävlingar räknas i lagtävlingen.
Alla som springer 5km loppen får 3 poäng till sitt lag.
Ingen anmälan behövs, deltagare med samma klubbnamn bildar automatiskt ett lag. Om en löpare byter klubb under touren får man inte tillgodoräkna sig resultat i lagtävlingen gjorda på lopp tidigare på touren.

Preliminär ställning i lagtävlingen efter tredje loppet 2017.

Tourställning lag

Plats

Klubb/ort

Poäng

1

IK Dran

932

2

LK Tuppgök

613

3

Falkenberg Allstars

472

4

SF Byggkonsult

282

5

RUNFBG

264

6

OK Nackhe

246

7

Lubba Varberg

219

8

Tranemo IF skidor

200

9

Fbg Training Academy

160

10

Falkenbergs OK

148

11

IK Trenne Ullared

121

12

FK Friskus-Varberg

118

13

OK Tranan

110

14

Fortis

96

15

Lätta steg Varberg

87

16

Falkenbergs RR

81

17

Gårdsfys i Sibbarp

74

18

Varbergs GIF

63

19

Halmstad OK

51

20

Burseryds IF

49

21

FOT

49

22

Krogsereds IK

47

23

Kvibille GF

40

24

Göteborg Majorna OK

36

25

Vilse if

36

26

Team Outmeals

35

27

Ringhals IF

34

28

Halmstad Garnisons IF

32

29

IK Trasten

32

30

Umara Sportclub

31

31

Falk-El AB

30

32

Varbergs GIF Friidrott

28

33

Slättelynga Bikers

26

34

Team Nordic Trail

26

35

Apladalens LK

24

36

Framsprång

24

37

LTM

24

38

Falkenbergspolisens Sportklubb

23

39

Tesab if

18

40

Rooster Club Varberg

15

41

Ullared runners

15

42

Axa Sports Club

13

43

Falköpings CK

12

44

Team Hårred

12

45

Varbergs MTB

12

46

Yngvesson Brothers

12

47

Team Triathlon o Multisport

10

48

Bua trail runners

9

49

Essity

9

50

Falkenbergs CK

9

51

HLT

9

52

Kungsäters IF

9

53

LGM

9

54

SOK Knallen

9

55

Team Smultheim

9

56

Varbergs BoIS

9

57

Warbergs Innebandyklubb

9

58

Kvibille GK

8

59

CK Bure

6

60

Dagsås Ultra

6

61

Frillesås Motionsförening

6

62

Glommens Muay Thai

6

63

HGV FALKENBERG

6

64

Hopp o Lek

6

65

HÅFF

6

66

Soringklubben

6

67

Team Tuva

6

68

Tröingebergs TK

6

69

Tvååker IBK

6

70

Unident

6

71

Bamses Vänner Osby

3

72

Elmhults Sportclub

3

73

Fasanstigen IF

3

74

Friskis & Svettis Falkenberg

3

75

Gjuteriet

3

76

Gjuteriet Falkenberg

3

77

Hunnestads IF

3

78

IF Skattmasarna

3

79

IK Skattmasarna

3

80

Kvarnsgatans Runners

3

81

Lonesome Runners

3

82

OK Gläntan

3

83

Oslo Kajakklubb

3

84

Simlångsdalens IF

3

85

SK Stimmet

3

86

Slöinge cykelservice

3

87

Slöinge Goif

3

88

Solvikingarna

3

89

Team Slakmota

3

90

Tuva dag

3

91

Töringe Runners

3

92

(tom)

3

93

Family Runners

3

94

Falkenbergs Discgolf

3

95

Frölunda supporterklubb

3

96

Anderstorps OK

3

97

Falkenbergs Plåt

3

98

Scott Bader Falkenberg

3

99

Örkelljunga FK

3